VAK HK - cena vodného pro rok 2016

Cena vody v Hradci Králové se v roce 2016 zvýší o 1,5%

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/mvčetně DPH.

Proti letošku se cena zvyšuje o 1,34 Kč/m3, což představuje u průměrného spotřebitele nárůst výdajů o 42 koruny za rok.

Důvodem nárůstu ceny je kromě inflace i vyšší nájemné za pronájem vodovodů a kanalizací a změna v provozních zařízeních a technologických postupech úpravy pitné vody (prodloužení provozu a zvýšená výroba vody na úpravně vody na Orlici v Hradci Králové). Ke zvýšení ceny přispěje i to, že poplatek státu za použití povrchové vody pro výrobu vody pitné je zhruba 2,3krát  vyšší než je tomu u vody podzemní.

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. investovala od roku 2006 do obnovy svého vodárenského majetku, který slouží 160 tis. obyvatel a průmyslovým klientům v regiónu, to je do rekonstrukce vodovodních a kanalizačních sítí, úpraven pitných vod a čistíren odpadních vod v Třebechovicích pod Orebem, Novém Bydžově, Chlumci nad Cidlinou,  Hradci Králové a ostatních obcích okresu, přes 2 miliardy korun.  Hlavním zdrojem příjmů společnosti je nájemné z pronájmu vodárenského majetku a dividenda od provozovatele Královéhradecké provozní, a.s., jejíž je společnost 34% vlastníkem. Výše ročního nájmu od roku 2006 významně vzrostla ze 144 mil. korun na 245 mil. korun v roce 2016.

Nájemné je v roce 2016 vyšší o 3,5 mil. korun ve srovnání s letošním rokem.

Do roku 2019 splácí společnost úvěry poskytnuté na vybudování Východočeské vodárenské soustavy, to je vodovodního přivaděče, propojujícího Hradec Králové s Chrudimí a Náchodem a umožňujícího dodávky vody mezi těmito městy, a zásobních řadů, zajišťujících dodávku kvalitní pitné vody do všech obcí okresu Hradec Králové.

Současný dobrý stav vodárenského majetku, sítí a technologií společnosti umožňují konstantní dodávky kvalitní pitné vody spotřebitelům v regiónu Hradce Králové.

Další informace:

Pavel Loskot, technicko - provozní náměstek, Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s.

tel.: 491 512 740 a 602 644 260, e-mail: pavel.loskot@vakhk.cz

Datum vložení: 30. 11. 2015 0:00