S knížkou do života - Bookstart

S knížkou do života

Dostává se k Vám touto cestou informace o projektu „Bookstart – S knížkou do života“ Projekt zaměřený na získání pozitivního vztahu ke knihám, čtení a čtenářství u nejmenších dětí Projekt Bookstart, v českém prostředí pojmenovaný S knížkou do života.

Mezinárodní iniciativa, do níž se zapojují všechny typy knihoven na daném územním celku, aby plnily jednu z nejdůležitějších, ale v dnešní době zatím velice málo rozšířených funkcí – knihovny se zde snaží o to, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní.

Cílem projektu S knížkou do života je:

• podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, jejich imaginace a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace,
  • dovést rodiče k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost, tj. přesvědčit je, že jednou z nejdůležitějších věcí, jež mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou (prohlížením, čtením, povídáním zpíváním),
  • poradit jim, jak to dělat správně (metodickou radou, praktickou pomocí) a nabídnout jim podpůrné služby knihoven, prostor pro sdílení s ostatními rodiči ad.
  • orientovat rodiče v nabídce kvalitní literatury pro děti  inovovat a rozšířit služby knihoven pro nejmladší děti a pro rodiny
  • vytvořit novou čtenářskou komunitu
  • podílet se na rozvoji intelektuálního potenciálu společnosti